Moderné technológie:
Pomocník alebo hrozba?
25.09.2024, Ema Sotáková a Barbora Mičianová
Deň bez moderných technológií si dokážeme predstaviť dnes už len ťažko. Uľahčujú nám život a otvárajú nové možnosti. Od rýchleho vyhľadávania informácií, cez pohodlné riadenie domácnosti, až po rozvoj kreatívnych nápadov – technológie nám slúžia ako verní pomocníci. Nedávno sme sa o najpokročilejších nástrojoch rozprávali na Wanita inšpiratívnom podujatí, kde sme s úsmevom objavovali, ako správne využiť umelú inteligenciu a technológie na to, aby nám zjednodušili každodenné úlohy a inšpirovali k inovatívnemu mysleniu.
Strach z AI? Nie ste v tom samé.
„Obavy.“ „Neistota.“ „Stres.“ Ale aj „zvedavosť“ a „príležitosť“. Toto všetko boli pocity, ktoré sme si ako účastníčky spájali s témou umelej inteligencie. Povedzme si – kto z nás občas nepocíti tieto emócie pri správach o rýchlom vývoji AI?
Tri piliere moderných technológií podľa Ivky Latiakovej
1. Technológia ako riešenie
„Čo je mojím cieľom?“ – to je podľa Ivky kľúčová otázka, ktorú si musíme položiť predtým, než sa vrhneme do používania akejkoľvek technológie. Dnes technológia dokáže z pohodlia vášho “telefónu” riadiť kľudne aj celú domácnosť.
2. Technológia ako nástroj
Dnes už nepotrebujeme písať dlhé slohy – moderné technológie nám umožňujú komunikovať efektívnejšie. Či už ide o videá s animáciami alebo audio obsah, máme k dispozícii širokú škálu nástrojov, ktoré môžu našu prácu nielen zjednodušiť, ale aj spríjemniť.
3. Technológia ako inšpirácia
Zasekli ste sa pri tvorbe biznis plánu? AI môže byť vaším brainstorming partnerom. Potrebujete vytriediť množstvo informácií? Aj tu vám môže technológia podať pomocnú ruku.
Ivka Latiaková a moderné technológie
Po skončení nášho eventu, sme Ivku ešte detailnejšie vyspovedali a položili jej tieto 3 otázky:
Ktoré 3 technológie najviac využívaš v bežnom živote?
- Smartfóny a aplikácie v rámci nich – na komunikáciu, prístup k informáciám, správu úloh a používanie aplikácií.
- Cloudové služby – na zálohovanie súborov, prácu na diaľku a koordináciu práce s internými aj externými kolegami.
- AI nástroje – na tvorbu obsahu aj analýzu údajov, zefektívnenie vykonávania úloh, zjednodušenie práce alebo automatizáciu procesov, ale aj pomoc pri vzdelávaní, vyhľadávaní informácií a rozširovaní kompetencií v bežnom živote. Pomáhajú mi aj pri každodennom rozhodovaní, výbere produktov či služieb, vzdelávaní, a nachádzaní súvislostí medzi rôznymi informáciami, čo mi umožňuje robiť lepšie rozhodnutia.
Máme sa báť umelej inteligencie?
Nie, rozumní ľudia nemajú dôvod sa obávať 🙂 najmä ak disponujeme vedomosťami v oblasti, v ktorej sme naozaj dobrí. Je dôležité aj naďalej budovať svoju expertízu a umelú inteligenciu brať ako pomocníka, ktorý ju pomáha zlepšiť. Po ľudskej stránke je dôležité zachovať si hodnoty, svoju identitu a schopnosť kriticky myslieť, overovať si údaje a fakty. potom nie je pre nás ohrozením žiadna technológia. Myslím si, že skutočným nebezpečenstvom nie je samotná umelá inteligencia, ale skôr ľudská nerozvážnosť alebo nedostatok kritického myslenia pri jej využívaní.
Ak si zachováme zdravý úsudok, technológie nepredstavujú hrozbu. No ak zlyháme v základných ľudských schopnostiach, umelá inteligencia by mohla byť zneužitá alebo nesprávne používaná. K tomuto mi napadá jeden veľmi výstižný výrok od Yuvala Noaha Harariho, ktorý hovorí: „Viac ma znepokojuje nebezpečenstvo ľudskej hlúposti než umelej inteligencie.“ Umelej inteligencie sa netreba báť, sústreďme sa skôr na zodpovedný prístup k jej využívaniu.
S ktorou technológiou bolo pre teba najťažšie sa skamarátiť?
Každú technológiu, ktorá má svoje užívateľské rozhranie, sa dá po čase naučiť používať. Pre mňa bolo najťažšie pochopiť tie, ktoré sú založené na programovaní. Momentálne je pre mňa najväčšou výzvou práca s API rozhraním – stále je to trochu náročné, ale postupne sa zlepšujem.
Čo si teda z tohto celého odniesť?
Technológie sú dnes viac než len nástroje – stávajú sa partnermi, ktorí nám umožňujú dosiahnuť viac s menším úsilím. Počas nášho septembrového stretnutia v 365.labb-e sme si na vlastnej koži ukázali, že s rozumným prístupom a kritickým myslením môže byť umelá inteligencia skvelým pomocníkom, nie hrozbou.
Ak si zachováme zdravý úsudok a neprestávame sa učiť, technologický pokrok nás bude nielen posúvať vpred, ale aj inšpirovať. Takže pri každom novom nástroji či aplikácii si položme otázku: „Ako mi môže pomôcť dosiahnuť moje ciele?“ S touto otázkou v mysli sa technológie stávajú výhodou, nie hrozbou. Náš septembrový Wanita event v 365.labb-e ukázal, že aj keď nás čakajú výzvy (od legislatívnych až po etické), s rozumným prístupom sa niet čoho báť.
Ivka to na záver zhrnula najlepšie: „Zachovajte si zdravý úsudok a pýtajte sa sami seba – s akým zámerom chcem túto technológiu využívať?“
Chcete ostať stále informovaná?
Prihláste sa na odber nášho newslettra a získajte každý mesiac informácie o plánovaných podujatiach spolu so zaujímavými informáciami zo sveta žien.
Partneri
365.labb – coworkingové komunitné centrum
LINK Banská Bystrica – Občianske združenie
AXIM – Odborníci na tvorbu osobnej značky
Kontakt
Email: wanitask@gmail.com
Tel.číslo: +421944118964
Smolenická 5, Bratislava – 85105